• Text Resize A A A
  • Print Print
  • Share Share on facebook Share on twitter Share

Secretary’s Tribal Advisory Committee (STAC) Membership

AT-LARGE DELEGATES (5 Delegates/2 Alternates)

Primary:

  • Tino Batt, Tribal Treasurer    
    Term: 2 Year Term until May 2021
  • Tilford P. Denver, Vice Chairman
    Term: 2 Year Term until May 2021
  • W. Alex Wesaw, Council Member
    Term: 2 Year Term until December 2021
  • Vacant
  • Vacant

Alternates for At Large Membership:

  • William Micklin, 1st Vice President of Central Council’s Executive Council, Tlingit and Haida Indian Tribe of Alaska
    Term: 2 Year Term until December 2021
  • Catherine Edwards, 6th Vice President of Central Council’s Executive Council, Tlingit and Haida Indian Tribe of Alaska
    Term: 2 Year Term until May 2021

ALASKA DELEGATES

Term: 2 Year Term until December 2021

Primary:

  • Victor Joseph, Chief, Tanana Chief Conference

Alternate:

  • Ileen Sylvester, Vice President Executive and Tribal Services, Southcentral Foundation

ALBUQUERQUE DELEGATES

Term: 2 Year Term

Primary:

  • Vacant

Alternate:

  • Vacant

BEMIDJI DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2020

Primary:

  • Aaron Payment, Chairperson, Sault Ste Marie Tribe of Chippewa Indians

Alternate:

  • Phyllis Davis, Tribal Council Member, Gun Lake Tribe

BILLINGS DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2021

Primary:

  • Lee Spoonhunter, Chairman, Northern Arapaho

Alternate:

  • Dana Buckles, Council Member, Fort Peck Tribes

CALIFORNIA DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2020

Primary:

  • Maryann McGovran, Treasurer, North Fork Rancheria of Mono Indians

Alternate:

  • Vacant

GREAT PLAINS DELEGATES

Term: 2 Year Term until December 2021

Primary:

  • Bernita In The Woods, Tribal Council Representative District I, Cheyenne River Sioux Tribe

Alternate:

  • Julian Bear Runner, President, Oglala Sioux Tribe

NASHVILLE DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2020

Primary:

  • Cheryl Andrews-Maltais, Chairwoman, Wampanoag Tribe of Gay Head Aquinnah

Alternate:

  • Vacant

NAVAJO DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2020

Primary:

  • Jonathan Nez, President, Navajo Nation

Alternate:

  • Myron Lizer, Vice-President, Navajo Nation

OKLAHOMA DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2020

Primary:

  • Charles Hoskin Jr., Principal Chief, Cherokee Nation

Alternate:

  • Vacant

PHOENIX DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2021

Primary:

  • Ricardo Leonard, Vice President, Salt River Pima-Maricopa Indian Community

Alternate:

  • Natalie Pacheco, Council Member, Fallon Paiute-Shoshone Tribe

PORTLAND DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2020

Primary:

  • Ron Allen, Chairman, Jamestown S’Klallam Tribe

Alternate:

  • Gail Hatcher, Vice Chair, The Klamath Tribes

TUCSON DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2021

Primary:

  • Vacant

Alternate:

  • Vacant
Content created by Office of Intergovernmental and External Affairs (IEA)
Content last reviewed on September 8, 2020