Skip Navigation
  • Text Size: A A A
  • Print
  • Email
  • Facebook
  • Tweet
  • Share
  • Print
  • Email
  • Facebook
  • Tweet
  • Share

Secretary’s Tribal Advisory Committee (STAC) Membership

AT-LARGE DELEGATES (5 Delegates/2 Alternates)

Primary:

  • Jefferson Keel, Lt. Governor, Chickasaw Nation of Oklahoma
    Term: 2 Year Term until May 2015
  • Aaron Payment, Chairperson, Sault Ste Marie Tribe of Chippewa Indians
    Term: 2 Year Term until May 2015
  • William Micklin, 1st Vice President of Central Council’s Executive Council, Tlingit and Haida Indian Tribe of Alaska
    Term: 2 Year Term until February 2016
  • Brian Cladoosby, Chairman, Swinomish Indian Tribal Community
    Term: 2 Year Term until February 2016
  • Robert McGhee, Tribal Council and Treasurer, Poarch Band of Creek Indians
    Term: 2 Year Term May 2016

Alternates for At Large Membership:

  • Michelle Hayward, Tribal Council Member, Redding Rancheria
    Term: 2 Year Term until May 2016
  • Steven Kutz, Tribal Council Member, Cowlitz Indian Tribe
    Term: 2 Year Term until February 2016

ABERDEEN DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2015

Primary:

  • Roger Trudell, Chairman, Santee Sioux Nation

Alternate:

  • Tex Hall, Chairman, Mandan, Hidatsa, and Arikara Nation

ALASKA DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2015

Primary:

  • Gloria O’Neill, President and CEO, Cook Inlet Tribal Council

Alternate:

  • Andy Teuber, Jr. Tribal Council Member, Woody Island Tribal Council

ALBUQUERQUE DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2016

Primary:

  • Ken Lucero, Tribal Council Representative, Pueblo of Zia

Alternate:

  • Gary Hayes, Tribal Council Member, The Ute Mountain Tribal Council

BEMIDJI DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2016

Primary:

  • Cathy Abramson, Tribal Council Representative, Sault Ste. Marie Chippewa Indians

Alternate:

  • Phyllis Davis, Tribal Council Member, Gun Lake Tribe

BILLINGS DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2015

Primary:

  • Vacant

Alternate:

  • Dana Buckles, Tribal Council Member, Fort Peck Tribes

CALIFORNIA DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2016

Primary:

  • Judy Fink, Tribal Chairperson, North Fork Rancheria of Mono Indians

Alternate:

  • Stacy Dixon, Tribal Chairman, Susanville Indian Rancheria

NASHVILLE DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2016

Primary:

  • Cheryl Frye-Cromwell, Tribal Council, Mashpee Wampanoag Tribe

Alternate:

  • Vacant

NAVAJO DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2015

Primary:

  • Rex Lee Jim, Vice-President, Navajo Nation

Alternate:

  • Ramona Antone Nez, Acting Division Director, Navajo Division of Health

OKLAHOMA DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2016

Primary:

  • Marshall Gover, President, Pawnee Nation of Oklahoma

Alternate:

  • Leonard Harjo, Principal Chief, Seminole Nation of Oklahoma

PHOENIX DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2015

Primary:

  • Arlan Melendez, Chairman, Reno Sparks Indian Colony

Alternate:

  • Herman G. Honanie, Vice Chairman, The Hopi Tribe

PORTLAND DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2016

Primary:

  • Ron Allen, Chairman, Jamestown S’Klallam Tribe

Alternate:

  • Tino Batt, Tribal Treasurer, Shoshone Bannock Tribes

TUCSON DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2015

Primary:

  • Chester Antone, Tribal Council Representative, Tohono O’odham Nation

Alternate:

  • Vacant

Content created by Intergovernmental/External Affairs
Content last reviewed on November 21, 2014