• Text Resize A A A
  • Print Print
  • Share Share Share Share

Secretary’s Tribal Advisory Committee (STAC) Membership

AT-LARGE DELEGATES (5 Delegates/2 Alternates)

Primary:

  • Jefferson Keel, Lt. Governor, Chickasaw Nation of Oklahoma
    Term: 2 Year Term until May 2017
  • Aaron Payment, Chairperson, Sault Ste Marie Tribe of Chippewa Indians
    Term: 2 Year Term until May 2017
  • William Micklin, 1st Vice President of Central Council’s Executive Council, Tlingit and Haida Indian Tribe of Alaska
    Term: 2 Year Term until February 2018
  • Brian Cladoosby, Chairman, Swinomish Indian Tribal Community
    Term: 2 Year Term until February 2018
  • Vernon Miller, Chairman, Omaha Tribe of Nebraska
    Term: 2 Year Term February 2018

Alternates for At Large Membership:

  • Denise Richards-Padgette, Vice Chair, Smith River Rancheria
    Term: 2 Year Term until May 2017
  • William Bear Shield, Tribal Council Member, Rosebud Sioux Tribe
    Term: 2 Year Term until February 2018

ABERDEEN DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2017

Primary:

  • Roger Trudell, Chairman, Santee Sioux Nation

Alternate:

  • Richard McCloud, Chairman, Turtle Mountain Band of Chippewa  

ALASKA DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2017

Primary:

  • Gloria O’Neill, President and CEO, Cook Inlet Tribal Council

Alternate:

  • Andy Teuber, Jr. Tribal Council Member, Woody Island Tribal Council

ALBUQUERQUE DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2018

Primary:

  • Juanita Plentyholes, Vice Chair, The Ute Mountain Tribal Council

Alternate:

  • Vacant

BEMIDJI DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2018

Primary:

  • Cathy Abramson, Tribal Council Representative, Sault Ste. Marie Chippewa Indians

Alternate:

  • Phyllis Davis, Tribal Council Member, Gun Lake Tribe

BILLINGS DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2017

Primary:

  • Conrad Fisher, Tribal Council Representative, Northern Cheyenne Tribe

Alternate:

  • Vacant

CALIFORNIA DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2018

Primary:

  • Maryann McGovran, Tribal Chairperson, North Fork Rancheria of Mono Indians

Alternate:

  • Michelle Hayward, Tribal Council, Redding Rancheria

NASHVILLE DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2018

Primary:

  • Cheryl Frye-Cromwell, Tribal Council, Mashpee Wampanoag Tribe

Alternate:

  • Vacant

NAVAJO DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2017

Primary:

  • Russell Begaye, President, Navajo Nation

Alternate:

  • Jonathon Nez, Vice-President, Navajo Nation

OKLAHOMA DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2018

Primary:

  • Leonard Harjo, Principal Chief, Seminole Nation of Oklahoma

Alternate:

  • Charles Hoskin, Secretary of State, Cherokee Nation

PHOENIX DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2017

Primary:

  • Arlan Melendez, Chairman, Reno Sparks Indian Colony

Alternate:

  • Vacant

PORTLAND DELEGATES

Term: 2 Year Term until February 2018

Primary:

  • Ron Allen, Chairman, Jamestown S’Klallam Tribe

Alternate:

  • Lottie Sam, Tribal Council, Yakama Nation

TUCSON DELEGATES

Term: 2 Year Term until May 2017

Primary:

  • Chester Antone, Tribal Council Representative, Tohono O’odham Nation

Alternate:

  • Vacant
Content created by Office of Intergovernmental and External Affairs (IEA)
Content last reviewed on May 5, 2016
Back to Top